Obraz szklany reliefowy "Niebieskooki"
O szklanym obrazie „Niebieskooki”
„Niebieskooki” – to od podstaw wykonany przeze mnie szklany obraz reliefowy. Wyeksponowany jest na metalowym stelażu. Z tej serii to jedna z trzech prac zrealizowanych na moją indywidualną wystawę „TWARZĄ W TWARZ” w krakowskiej galerii BB w 2018 roku. Wraz z „Piwnookim” stanowić więc mogą przedmioty kolekcjonerskie.
Szklany obraz „Niebieskooki” stanowi unikalny element dekoracyjny do wnętrza. Zwraca na siebie uwagę. Będzie też świetnym prezentem zarówno dla wytrawnego kolekcjonera sztuki, jak i amatora. Obraz „Niebieskooki” stanie się główną ozdobą każdego pomieszczenia – jego kolory przyciągają wzrok, a niebanalna kompozycja go na sobie zatrzymuje.
Technika wykonania obrazu ze szkła
Reliefowy obraz szklany wykonałam techniką zgrzewania szkła na formie otwartej, w temperaturze 850stC w piecu szklarskim (fusing glass). Do wykonania obrazu zastosowałam transparentne szkło sodowo-wapniowe zabarwione frytami. Obraz szklany jest dwustronny. Jedna strona obrazu ma gładką powierzchnię, a druga jest z reliefem, który powstał poprzez odkształcenie się zgrzewanego szkła na wyrzeźbionej formie (negatywie).
Instrukcja montażu szklanego obrazu
- Stelaż jest integralnym elementem pracy, ale nie jest z nią scalony.
- Aby zamontować szklany obraz na stelażu, należy go z delikatnie wsunąć od góry, aż do momentu oparcia się dolnej krawędzi szkła o poprzeczną belkę stelaża.
- W celu ustabilizowania obrazu, w miejscu szczęk, pomiędzy szkło a metal możesz wsunąć silikonowe podkładki.
- Stelaż wykonałam ze stalowych, niepolakierowanych, kwadratowych rur.
- Miejsca spawania profili przeszlifowałam.
Pielęgnacja szklanego obrazu „Niebieskooki”
- Gładką powierzchnię umyj płynem do mycia szkła,
- Powierzchnia fakturalną odkurzaj na sucho, miotełką
- Stelaż czyść na sucho, ściereczką
Uwaga! Przy przenoszeniu szklanego obrazu zamontowanego na stelaż należy chwytać za ramę, nie za szklaną część.
Więcej moich dzieł znajdziesz na Instagramie i Facebooku.